Nauka Angielskiego od Podstaw za Darmo: Efektywne Metody

Nauka Angielskiego od Podstaw za Darmo: Efektywne Metody
Autor Fryderyk Górski
Fryderyk Górski13.09.2023 | 7 min.

Nauka języka obcego, zwłaszcza tak popularnego jak angielski, to wspaniała inwestycja w swoją przyszłość. Angielski otwiera wiele drzwi zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Dzięki niemu łatwiej nawiązać kontakty i znajomości na całym świecie, rozwijać pasje i zainteresowania, zdobywać cenne doświadczenia. Jest też kluczowy w wielu branżach i zdecydowanie zwiększa szanse na zdobycie wymarzonej pracy. Niektórzy obawiają się jednak, że nauka angielskiego to spory wydatek. Na szczęście, istnieje wiele bezpłatnych i efektywnych metod, dzięki którym można opanować ten język, nie wydając ani złotówki.

Bezpłatne materiały do nauki

Strony internetowe z darmowymi kursami

W internecie znajdziemy mnóstwo stron oferujących za darmo kursy języka angielskiego na różnych poziomach zaawansowania. Są wśród nich interaktywne lekcje z nagraniami, dialogami, ćwiczeniami gramatycznymi i słownictwem. Możemy tam znaleźć też testy poziomujące, dzięki którym sprawdzimy aktualny poziom znajomości języka. Przykłady dobrych, bezpłatnych kursów online z filiami i ćwiczeniami to m.in. Duolingo, BBC Learning English, ABA English czy Open Culture.

Aplikacje mobilne pomagające uczyć się angielskiego

Oprócz stron internetowych, warto skorzystać z aplikacji mobilnych do nauki angielskiego, które umożliwiają ćwiczenie słówek i gramatyki w wolnych chwilach np. w drodze do pracy czy przed snem. Takie aplikacje z reguły mają przejrzysty interfejs, proste ćwiczenia z nagradzaniem postępów i możliwością rywalizacji z innymi użytkownikami. Przykłady to Duolingo, Memrise, Busuu czy AnkiApp.

Darmowe podcasty i audio do słuchania

Świetnym i darmowym sposobem na rozwijanie znajomości języka angielskiego jest słuchanie podcastów i nagrań audio przeznaczonych specjalnie do nauki tego języka. Możemy wybierać podcasty w zależności od poziomu i umiejętności, które chcemy udoskonalić, np. słownictwo, rozumienie ze słuchu, gramatyka czy wymowa. Dobrym źródłem podcastów są np. strony BBC Learning English, British Council czy platforma SoundCloud.

Metody samodzielnej nauki w domu

Ćwiczenia z podręczników i zeszytów ćwiczeń

Korzystanie z tradycyjnych podręczników i zeszytów ćwiczeń to nadal bardzo skuteczna metoda nauki angielskiego w warunkach domowych. Podręczniki z reguły zawierają dialogi, nagrania, testy, ćwiczenia leksykalne i gramatyczne dostosowane do poziomu zaawansowania. Pracując regularnie z podręcznikiem, możemy stopniowo poszerzać słownictwo i utrwalać gramatykę. Ważne, by robić także ćwiczenia w zeszycie i sprawdzać poprawność odpowiedzi.

Oglądanie filmów i seriali w języku angielskim

Bardzo przyjemnym sposobem na naukę angielskiego jest oglądanie filmów i seriali w oryginalnej wersji językowej, z angielskimi napisami. Pozwala to słyszeć język używany w naturalnych sytuacjach przez native speakerów, poznawać nowe słownictwo i zwroty. Filmy i seriale warto oglądać systematycznie, powtarzając kluczowe dialogi i rozwijając zasób słów. Można też czytać angielskie napisy i porównywać je ze słyszaną wymową.

Czytanie książek i artykułów po angielsku

Regularne czytanie w języku angielskim, np. ulubionych książek, czasopism, artykułów internetowych, pozwala rozwijać słownictwo i zrozumienie trudniejszych, dłuższych tekstów. Warto zacząć od literatury z podstawowym zasobem słownictwa, stopniowo przechodząc do trudniejszych tytułów. Pomocny może być słownik. Angielskie książki i artykuły można znaleźć m.in. w bibliotekach oraz w internecie.

Praktyczne sposoby doskonalenia umiejętności

Prowadzenie dziennika lub bloga po angielsku

Bardzo skuteczną metodą doskonalenia praktycznych umiejętności pisania po angielsku jest prowadzenie regularnego dziennika lub bloga w tym języku. Pozwala to rozwijać słownictwo, ćwiczyć budowanie zdań i stosowanie poprawnej gramatyki. Pisząc o sprawach dnia codziennego z życia prywatnego i zawodowego, możemy utrwalać zwroty przydatne w naturalnych sytuacjach.

Rozmowy z native speakerami przez Internet

Świetnym sposobem na udoskonalenie rozumienia ze słuchu i płynności mówienia w języku angielskim są rozmowy z jego native speakerami. Dzięki komunikatorom i serwisom społecznościowym możliwe jest nawiązanie bezpłatnych rozmów online z anglojęzycznymi rozmówcami z całego świata.

Pisanie i czytanie wiadomości oraz postów w mediach społecznościowych

Media społecznościowe takie jak Facebook, Twitter czy Instagram to kolejne dobre źródło praktyki językowej w zakresie czytania i pisania. Warto polubić anglojęzyczne profile, czytać posty i wpisy, a także pisać własne – komentarze, wiadomości, statusy. To świetny trening pisania w języku angielskim.

Angielski w pracy i na co dzień

Nauka Angielskiego od Podstaw za Darmo: Efektywne Metody

Ćwiczenie angielskiego w pracy, jeśli to możliwe

Jeśli w pracy mamy styczność z językiem angielskim, to warto to wykorzystać do nauki, np. czytając angielską dokumentację, prowadząc korespondencję czy rozmawiając z zagranicznymi klientami. Im więcej okazji do kontaktu z angielskim w środowisku zawodowym, tym lepiej dla nauki.

Słuchanie anglojęzycznych piosenek, audiobooków itp.

Również w codziennym życiu można znaleźć sytuacje sprzyjające nauce angielskiego. Słuchanie ulubionej anglojęzycznej muzyki, audiobooków czy wideoblogów pozwala rozwijać rozumienie ze słuchu niemal bez wysiłku. Warto też czytać po angielsku instrukcje sprzętów, opisy produktów, komunikaty itp.

Czytanie instrukcji po angielsku do sprzętów i programów

W codziennych czynnościach, jak obsługa sprzętów czy programów komputerowych, przydaje się umiejętność czytania angielskich instrukcji i opisów. Traktując to jako formę nauki, możemy dzięki temu rozwijać słownictwo techniczne i specjalistyczne.

Regularność i dyscyplina w nauce

Powtarzanie i utrwalanie materiału każdego dnia

Kluczem do sukcesu w nauce angielskiego jest regularność. Nawet poświęcając dziennie 15-20 minut, ale robiąc to systematycznie, można stopniowo poszerzać wiedzę. Warto co dzień powtarzać poznane słowa i zwroty, np. rano i wieczorem. Pomogą w tym fiszki i aplikacje mobilne.

Testowanie swojej wiedzy i umiejętności

Aby mieć motywację do dalszej nauki, warto okresowo testować swoją wiedzę i umiejętności, np. za pomocą quizów online. Pozwoli to sprawdzić postępy i poprawić słabsze punkty. Można też poprosić znajomego o krótki test z rozmowy po angielsku.

Wyznaczanie realistycznych celów i ich realizacja

By nauka angielskiego była efektywna, ustalajmy konkretne, ale realistyczne cele, np. 20 nowych słów tygodniowo lub 1 rozdział podręcznika miesięcznie. Stopniowe realizowanie takich celów daje satysfakcję i motywuje do dalszej pracy. Angielski w zasięgu ręki!

Podsumowanie

Jak widać, istnieje wiele skutecznych i darmowych metod nauki języka angielskiego, z których można skorzystać we własnym domu. Kluczowe jest dostosowanie ich do swojego poziomu zaawansowania i celów oraz systematyczność. Łącząc różne techniki, angażując zmysły i wykorzystując okazje do praktyki w życiu codziennym, można osiągnąć znaczne postępy bez wydawania pieniędzy. Przede wszystkim jednak trzeba mieć motywację i determinację. Bezpłatna nauka angielskiego to inwestycja w siebie i swoją przyszłość!

Najczęściej zadawane pytania

Polecamy np. Duolingo, ABA English, British Council LearnEnglish, BBC Learning English. Zawierają interaktywne kursy online, ćwiczenia, nagrania audio i wideo.

Poza Duolingo, warto wypróbować Busuu, Babbel, AnkiApp, Memrise. Można je mieć zawsze przy sobie i ćwiczyć choćby 15 minut dziennie.

Dobre źródła to strony instytucji edukacyjnych, np. British Council, platformy takie jak SoundCloud oraz YouTube.

Na początku lepiej sięgnąć po literaturę z prostym słownictwem i gramatyką, np. książki dla dzieci i młodzieży. Stopniowo można przechodzić do trudniejszych tytułów.

Można ich znaleźć na stronach ze Szkołami Języków Obcych, portalach takich jak italki.com oraz w mediach społecznościowych i komunikatorach.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Najciekawsze i najbardziej nietypowe języki na świecie
  2. Nauka Angielskiego od Zera: Praktyczne Porady
  3. Skuteczna Nauka Angielskiego: Krok Po Kroku
  4. Jak zwiększyć prędkość ładowania Twojej strony dla lepszego SEO
  5. Tłumaczenia Angielskiego: Praktyczne Porady i Narzędzia
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Fryderyk Górski
Fryderyk Górski

Cześć! W świecie języków zagłębiam się w niuanse gramatyki. Dzielę się tajemnicami słownictwa, przybliżam badania językowe. Rozmawiamy o praktyce i nauki online. Zapraszam w podróż przez zakamarki struktury języka!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły